Depresja a aktywność fizyczna
Depresja to choroba wieloobjawowa, która oprócz obniżenia nastroju pogarsza także napęd czyli sprawia, że chory nie ma na nic siły, a podstawowe, codzienne czynności stanową dla niego ogromne wyzwanie. Z tego też powodu bardzo trudno jest namówić osoby z depresją do aktywności fizycznej. Warto jednak spróbować – absolutnie nie na siłę – nakłonić chorego do pojęcia najpierw minimalnego, a z czasem odrobinę większego wysiłku fizycznego. Na początku wystarczy 5 minutowy spacer, aby w miarę poprawy stanu zdrowia powoli stawiać sobie ambitniejsze cele.
Ćwiczenia wspomagają leczenie
W wielu badaniach naukowych wykazano, że systematyczna aktywność fizyczna, zwłaszcza ćwiczenia aerobowe, może obniżyć ryzyko wystąpienia depresji, a także wspomóc jej leczenie.
WHO (World Health Organization) rekomenduje aktywność fizyczną trwającą ok. 45 minut 3 razy w tygodniu dla osób chorujących na depresję.
Ćwiczenia fizyczne mają udowodnione działanie przeciwdepresyjne i przeciwlękowe przez wzmocnienie pracy neuroprzekaźnictwa w mózgu. Podnoszą poziom endorfin i serotoniny, obniżają poziom kortyzolu (hormonów stresu), łagodzą napięcie mięśniowe oraz redukują stres. Ponadto ćwiczenia fizyczne i dieta mogą łagodzić zaburzenia poznawcze, w szczególności spowolnienie psychomotoryczne oraz dysfunkcje wykonawcze. Badania Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego (NIMH) w USA wykazały, że po mniej więcej czterech miesiącach regularnych treningów można zaobserwować ustępowanie depresji o niewielkim i średnim nasileniu.
Wartością dodaną może być także integracja społeczna (zwłaszcza w przypadku sportów grupowych) przyczyniająca się do zmniejszenia marginalizacji i wycofania osób przewlekle chorujących na depresję.
Aktywność fizyczna jako profilaktyka depresji
Należy jednak pamiętać, że aktywność fizyczna w przypadku zdiagnozowanej depresji może być jedynie dodatkiem do farmakoterapii i psychoterapii i nie należy jej traktować jako sposobu leczenia, a jedynie jego uzupełnienie.
Jest natomiast wskazana jako rodzaj profilaktyki zaburzeń afektywnych, a zwłaszcza jako sposób walki ze stresem i możliwość rozładowania skumulowanego napięcia.
Podaj zmianę
Sport może być także sposobem na zwrócenie uwagi społecznej na problem depresji, konieczność jej leczenia oraz możliwość prewencji poprzez wysiłek fizyczny. Przykładem takich odpowiedzialnych społecznie działań jest organizowany przez BNP PARIBAS razem ze Stowarzyszeniem Aktywnie Przeciwko Depresji bieg sztafetowy przez całą Polskę, od Kasprowego Wierchu aż po Hel Podaj zmianę.
Wieloaspektowe propagowanie idei zmiany jest niezwykle istotne w przypadku działań edukacyjnych związanych depresją, a w szczególności:
Zmiana postaw społecznych w stosunku do osób chorujących na depresję, poczynając od przekonania rodziny i bliskich, że depresja jest chorobą jak każda inna, a osoba nią dotknięta – tak jak w przypadku cukrzycy czy choroby serca – nie jest w stanie funkcjonować bez specjalistycznej pomocy; poprzez komunikację do pracodawców, że pracownik leczący się na depresję może funkcjonować tak samo dobrze, jak każdy inny; kończąc na przekonaniu samych chorych, którzy nie chcą się leczyć, że depresja może dotknąć każdego na każdym etapie życia, a korzystanie z pomocy specjalistów – psychiatry, psychologa, czy psychoterapeuty nie jest powodem do wstydu.
Zmiana trybu życia na korzystny dla zdrowia, zwłaszcza dla zdrowia psychicznego, będącego również profilaktyką depresji (promowanie aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania, wypracowanie zdrowych nawyków w codziennym funkcjonowaniu, nauka radzenia sobie ze stresem i rozładowywania negatywnych emocji w sposób korzystny dla zdrowia itp.).
Rozpoznawanie, zrozumienie i zmiana negatywnych wzorców myślenia poprzez naukę rozpoznawania emocji i reakcji, które wywołują, zwiększenie motywacji do samorozwoju oraz umiejętności radzenia sobie z problemami psychicznymi.
Czytaj więcej o Podaj zmianę